كريسمس مبارك

يا حق سلام دوستان خوبم

به تمام دوستان مسيحي خوبم كه در آستانه جشن كريسمس قرار دارند تبريك مي گم ، من هميشه عاشق كريسمس بودم با اونهمه زرق و برقش با برفهايي كه شب كريسمس از پشت پنجره فرو مي ريزه و همينطور با اون درخت قشنگ كاج تزئين شده اش و كادوهاي زير درخت و يه جمع صميمي كه دارند آهنگ شب كريسمس رو زمزمه مي كنند و البته با بابا نوئل و هديه اي كه از لوله بخاري و شمينه مي اندازه داخل و جورابهايي كه از كنار شمينه آويزون هستند ... همه اينها تصاوير زيبايي هستند كه من از كريسمس در ذهنم دارم ... هميشه دوست داشتم يكبار در چنين مراسمي شركت كنم و حضور داشته باشم ولي تا حالا فرصتي برام پيش نيومده . مي دونم كه به همه مسيحي هاي عزيزم خوش مي گذره ... از پيامبر صلح و آرامش عيسي مسيح براي همه شما بزرگوارن آرزوي شادكامي و سالي نيكو و توام با موفقيت دارم ، برام پيام بگذاريد و در مورد اين جشن و نحوه برگزاريش و همينطور در مورد آداب و رسومي كه  خود شما در مورد اين جشن دارين برام بنويسيد ... مطمئنا خيلي چيزها هست كه ما ها كه اين مراسم رو نداريم و در موردش كمتر اطلاعات داريم ؛ بايد بدونيم و شگفت زده امان خوا هد كرد ...

راستي در مورد عيد پاك هم مطالبي پيدا كردم كه يك هم وطن ايراني /مسيحي نوشته براتون مي بگذارم:

سنت های روز عید پاک
عید پاک مهمترین روز دینی در مسیحیت محسوب می شود که دارای تاریخ متغیر در تقویم کلیساهای مسیحی است، این روز به عنوان عید رستاخیز حضرت عیسی (ع) بوده که بر اساس روایات مسیحی سه روز پس از تصلیب وی در سالهای 27 تا 33 بعد از میلاد صورت گرفته است.
روز عید پاک (Easter) به پایان دوره پنجاه روز کلیسای که به عید پنجاهه ختم می شود اطلاق می شود. این روز را از طرفی یکشنبه رستاخیز نیز تعبیر کرده اند. کلیساهای مسیحی در چنین روزی مراسم مختلفی را برگزار می کنند که این مراسم در کلیساهای غربی و شرقی با یکدیگر تفاوت دارد.
عید پاک در مسیحیت غربی
جشن عید پاک به شیوه های مختلفی در میان مسیحیان غربی برگزار می شود. مراسم سنتی و عبادی عید پاک در میان کاتولیک ها، لوتری ها و انگلیکن ها از شنبه مقدس با مراسم شامگاهی عید پاک آغاز شده که به عنوان مهمترین عبادت سال محسوب می شود. این مراسم در تاریکی مطلق که در آن تنها یک شمع به نماد بلند شدن مسیح (ع)از دنیای مردگان روشن می شود و دعای ویژه عید پاک منسوب به "سنت آمروس" از میلان قرائت می شود.

پیش از این مراسم بخش هایی از عهد قدیم قرائت می شود که عمدتاً داستان آفرینش، قربانی اسحاق، گذشتن از دریای سرخ و پیش بینی ظهور مسیحی از عهد قدیم کتاب مقدس انتخاب می شود. این بخش از مراسم روز عیدپاک با سرود روحانی حمد خداوند و قرائتهای از رستاخیر در انجیل به نقطه اوج خود می رسد. موعظه پس از قرائت انجیل نیز از برنامه های این روز محسوب می شود. در قدیم، عید پاک به عنوان مناسب ترین زمان برای تعمید محسوب می شد که اکنون این سنت تنها در کلیسای کاتولیک رم صورت می گیرد. مراسم شامگاهی عید پاک با برگزاری عشای ربانی یا قربانی مقدس خاتمه می یابد.
مراسم دیگر عید پاک در روز یکشنبه برگزار می شود. برخی از کلیساها ترجیح می دهند این مراسم شبانگاهی را در ساعات اولیه صبح یکشنبه برگزار کنند، البته تا شنبه شب، برخی از کلیساها نیز پیش از روشن کردن شمع به قرائت عهد قدیم می پردازند.
در کشور فیلیپین که اکثریت جمعیت آن را مسیحیت کاتولیک تشکیل داده اند، صبح روز عید پاک با جشن بسیار شادی همراه است که طی آن مجسمه های بزرگی از عیسی مسیح(ع) و حضرت مریم (ع) را در کنار یکدیگر گذاشته و علت آن را اولین دیدار مسیح با مادر خود پس از رستاخیز عنوان می کنند.
عید پاک در مسیحیت شرقی

عید پاک مهمترین و بنیادی ترین عید ارتدکس شرقی محسوب می شود و دیگر مراسم دینی چون کریسمس در تقویم ارتدکس شرقی از درجه دوم اهمیت برخوردار است. این امر بیشتر در فرهنگ کشورهایی به چشم می خورد که به صورت سنتی اکثریت جمعیت آنها را ارتدکسها تشکیل داده اند. برخی از تحلیلگران مسیحیت سنت های کلیساهای شرقی را اصلی و غنی توصیف می کنند و از سوی دیگر سنتهایی را که زمان عید کریسمس اجرا می شود را اصولا منسوب به کشورهای غربی چون آلمان یا ایالات متحده آمریکا می دانند.
البته این امر بدان معنا نیست که کریسمس و دیگرمراسم عبادی در تقویم دینی مسیحیت نادیده انگاشته می شود، بلکه این رویدادها نیز در جای خود از اهمیت بسیاری برخوردار است، نقطه اوج مراسم دینی مسیحیت روز رستاخیر مسیح محسوب می شود. عید پاک تحقق هدف رسالت مسیح (ع) بر زمین است و این امر در سرودهای روحانی که در این روزخوانده می شود نیز مورد تأکید قرار می گیرد.
علاوه بر روزه گرفتن، صدقه دادن و دعا کردن، مسیحیان ارتدکس باید از تمام فعالیتهای اضافه پرهیز کنند. بر اساس سنتهای ارتدکس، در عصر روز شنبه مقدس پس از ساعت 11 شب مراسم آغاز می شود و تمام چراغها و روشناییهای ساختمان کلیسا خاموش می شود و تنها یک شعله کوچک در محراب روشن می شود و یا اینکه در ابتدا کشیش شمع خود را روشن کرده و پس ازآن شمعهای دیکون ها را روشن می کند و آنها نیز شمع های شرکت کنندگان در کلیسا را روشن خواهند کرد. درست زمان نیمه شب مراسم دعای ویژه نماز صبح برگزار می شود. سهیم شدن در غذای خود با دیگران نیز از رسوم این ایام محسوب می شود.
روز پس از شنبه مقدس که روز عید پاک محسوب می شود هیچ مراسم عبادی برگزار نمی شود؛ چرا که مراسم آن روز در ساعات اولیه بامدادی به اتمام رسیده است، اما عصر عید پاک مراسم دعای عصرگاهی و سهیم کردن دیگران در یک وعده غذایی برگزار می شود. در این مراسم که در طول چند قرن اخیر به یک رسم تبدیل شده کشیش و دیگر حاضران در کلیسا یک بخش از انجیل یوحنا را قرائت به هر زبانی که می توانند قرائت می کنند.
هفته ای که پس از یکشنبه عید پاک می آید به هفته روشن شهرت دارد که روزه گرفتن ممنوع اعلام شده است و مسیحیان زمان دیدار با یکدیگر می گویند مسیح برخاسته است و در پاسخ می شنوند که به راستی که او برخاسته است.
خرگوش و تخم مرغهای رنگی عید پاک
خرگوش عید پاک که به خرگوش بهار شهرت داد در بخشهایی از ایالات متحده به عنوان خرگوش اساطیری که در روز عید پاک به کودکان هدیه می دهند شناخته شده است و ریشه آن به فرهنگهای اروپای غربی باز می گردد.
فرهنگ ارائه تخم مرغ توسط یک خرگوش از سوی پروتستانهای آلمان به وجود آمده که می خواستند از سنت خوردن تخم مرغ رنگی کاتولیکها در روز عید پاک پرهیز کنند و از سویی هم نمی خواستند فرزندان خود را با سنتهای روزه داری کاتولیک آشنا کنند؛ چرا که در مذهب کاتولیک مسیحیت خوردن تخم مرغ در ایام روزه ممنوع بود به همین دلیل تخم مرغ در روز عید پاک فراوان بود.
از اینرو، ایده خرگوشی که تخم مرغ به کودکان هدیه می دهد توسط مهاجران آلمانی به ایالات متحده راه یافت. هم اکنون در برخی از ایالتهای آمریکا، بزرگسالان تخم مرغ رنگی ها را پنهان می کنند تا کودکان آنها را پیدا کنند و در برخی دیگر از ایالتها تخم مرغهای عید پاک را هدیه خرگوش می دانند.
49523_wallpaper280.jpg
موفق  و شادكام باشيد دوستان خوبم
/ 4 نظر / 3 بازدید
سعيد داوری

سلام ما که هميشه ارادتمند شما بوديم و هستيم . فلذا فقط مشغله کاری سرمونو گرم کرده . و ملالی نيست جز دوريه شما. از شوخی گذشته من هميشه دوستت دارم . از ياد نبردمت . دوست دارم هر جا باشی ، خوش باشی. کارهای جديدمو گذاشتم تو لينک پايين . فدات بشم . فقط کمکی کن با هم اين پنجره را رو به افق باز کنيم . www.suntoons.blogfa.com

بابک ( کودکان فردا )

سلام رفيق سال نو ميلادی مبارک چند وفتی هست که نديدمت . انشاالله که حالتون خوبه . دوست دارم باز هم ببينمت .

بابک ( کودکان فردا )

سلام ممنون از بابت لينک من هم وبلاگ شما رو در لينک های خودم جای دادم . من هم خوشحال می شم با تبادل نظرات. گفتی بچه ها . به نظر اينکه باخبر شدم آقای داود پناهی ازدواج کردند. ديروز هم سعيد و تو حوزه هنری ديدم که چند روزی بود نديده بودمش ...

فرزين سالک

سلام فراز جان مي دونم كه قبله اينكه اينو بخوني چند(100) بار حضوري مي بينمت هر حال همه جوره مخلصيم