سلام

از بی وفایی دوستان خیلی گله مند و گله گذارم

اصلا دیگه هیچ انتظاری ازشون ندارم .... همین

                                                     
                                          
                                                        بهرام دبیری
خلاصه زندگي
در سال 1329 شمسي در ماه آذر(تير و كمان, مرداسب)(سال ببر) در شيراز به دنيا آمد.
در 1345 همراه خانواده به تهران آمد.
در 1349 وارد دانشكده هنرهاي زيباي دانشگاه تهران شد.
در 1354 از اين دانشكده فارغ التحصيل شد.
در يك نگاه كلي آثار بهرام دبيري را ميتوان به سه دوره تقسيم كرد.
اول: 57-1350؛ دوره نخست آثار او مربوط به سالهاي دانشكده و سالهاي پاياني آن است. آثاري خيال پردازانه, با رنگهاي تند و خام كه هيجانات و كابوسهاي او را در آن سالها منعكس مي كند. در اين دوره تمايل به خط و عشق شديد به طراحي اندام ساعتها او را وادار به طراحي مي كند.
دوم: 63-1357؛ دوره دوم آثار او پرده هاي بزرگ با مضامين تاريخي و اجتماعي مربوط به سالهاي انقلاب است. اين آثار عموما" مخاطبين عام را مورد توجه دارد.
سوم: تاكنون –1363؛ طبيعت بي جان, مضامين اساطيري, تجربه تمام مواد و فنون جستجوي پي گير در مدرنيزم, همه از زمينه هاي آثار دوره سوم او هستند. جستجوي او در نقاشي مدرن نهايتا" او را به سوي ريشه ها و ميراث تصويري ايران سوق مي دهد به خصوص نقاشي مانوي و نقاشي مكتب شيراز (قرن 7 ه-ق). او در ادامه اين سالها هنرهاي كاربردي را مي آزمايد. نمايشگاه آثار نمد, سراميك و فلز از نمونه هاي آثار اين دوره او هستند.
امروز خیلی اتفاقی تونستم با دنیای رنگی و زیبای دبیری آشنا بشم نقاشی فوق العاده و صمیمی که این صمیمیت رو در آثارش پیدا کردم دبیری از اون سری آدمهاست که متعلق به فضای امروز هستند و وجودشون غنیمته . کارهاش مملو از رنگهای درخشانه و سادگی عجیبی در بیان کارهاش هست بهرام دبیری زیبا کار می کنه و خودمانی سخت کوش و ساعی و تواناست و این تمام الملنهایی که یک نقاش حرفه ای بهشون نیاز داره ... کارهاشو ببینین

                            

 

                

 در کل آثار دبیری از آن دست آثاری هستند که می توان با آنها زندگی کرد ؛ به آنها عشق ورزید و در فضای آن غوطه ور شد .

دلم می خواست آثار دبیری را نقد کنم ولی خودم را ریز تر از آنی دیدم که در مورد آثارش نقدی بنویسم دبیری یکی از معدود حرفه ای های دوره ماست کاش قدرش را بیشتر بدانیم

تاريخ : سه‌شنبه ٢٢ آبان ۱۳۸٦ | ٧:٠٢ ‎ب.ظ | نویسنده : فرازسالک | نظرات ()
.: Weblog Themes By BlackSkin :.